ginace_zawody_2015

Ginące Zawody 2015 – od barci do pasieki

Już po raz 15. Mam zaszczyt zaprosić Państwa do wspólnej nauki i zabawy podczas warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody”. Pomysł takowych warsztatów zrodził się 15 lat temu i trwa nieprzerwalnie do dziś, gromadząc nas co roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

ginace_zawody_2015_aPodczas tegorocznej edycji warsztatów, zatytułowanych: „Od barci do pasieki” Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich chce przypomnieć o prastarej tradycji bartniczej, z której wywodzą się m.in. pierwsi osadnicy Puszczy Kurpiowskiej. Przez kilka wieków tradycja bartnicza ewoluowała aż do etapu, który znamy obecnie – pszczelarstwa. Zamiast dawnych uli kłodowych pojawiły się nowoczesne ule skrzynkowe, charakterystyczne dla współczesnego pejzażu Kurpiowszczyzny.
Warto zaznaczyć, że podczas 14. wcześniejszych edycji warsztatów liczba uczestników przekroczyła 40 tysięcy. Choć na uwadze mamy nie tyle ilość, co jakość popularyzacji rękodzieła i rzemiosła ludowego, to taka liczba sprawia nam ogromną satysfakcję i motywuje do kontynuowania tego pomysłu w następnych latach.

Gorąco zapraszam do wzięcia udziału w 15. warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” oraz towarzyszących im konkursach. Życzę Państwu i sobie samych pozytywnych wspomnień.

Na zakończenie pragnę podziękować i ciepło pozdrowić wszystkich, którzy w latach wcześniejszych, jak i w bieżącym roku, przyczynili się w organizacji warsztatów. Bezinteresowna pomoc w zachowaniu i podtrzymywaniu naszej regionalnej tradycji zasługuje na wyrazy największego szacunku.

 

Do zobaczenia!
Czesława Kaczyńska

RelatedPost